פיצוי כספי על עיכובי וביטול טיסות - כל מה שצריך לדעת

באילו מקרים זכאים הנוסעים לקבל פיצוי על עיכוב או ביטול טיסה? מה גובה הפיצוי? מה עוד ניתן לקבל בנוסף לפיצוי – ובאילו מקרים עשויה חברת התעופה להיות פטורה?

· על פי החוק בישראל, נוסע הטס בטיסה, שהמריאה או נחתה בישראל, אשר בוטלה או המריאה באיחור של מעל 8 שעות (כולל טיסה הכוללת עצירת ביניים) - זכאי לקבל במרבית המקרים מחברות התעופה – פיצוי כספי של אלפי שקלים.


· על פי התקנות האירופאיות, נוסע הטס בטיסה, שהמריאה משטח מדינה השייכת לאיחוד האירופאי או בטיסה שהופעלה על-ידי חברת התעופה אירופאית (לא משנה מהיכן המריאה), אשר בוטלה או נחתה באיחור של מעל 3 שעות, זכאי לקבל במרבית המקרים מחברות התעופה פיצוי כספי של מאות יורו.


· שיעור הפיצוי מבוסס על מרחק הטיסה, ונע על פי החוק הישראלי - בין 1,300 ₪ (ליעדים קרובים כגון: יוון וקפריסין) – לבין 2,080 ₪ (ליעדים באירופה כגון: פריז, אמסטרדם או ברצלונה), ועד 3,120 ₪ לנוסע (ליעדים רחוקים כגון: בנגקוק, ניו יורק, ובייג'ין), ועל פי התקנות האירופאיות – החל מ- 250 יורו ועד 600 יורו לנוסע.


· יש לציין, כי לא מקבלים בתחום זה בדרך כלל פיצוי בגין עגמת נפש או אובדן ימי עבודה. יחד עם זאת, ניתן לרוב לקבל (בנוסף לפיצוי) גם החזר עבור הוצאות בגין מלון או מזון או מוניות שנדרשו הנוסעים לשלם מכיסם במהלך המתנתם להמראת הטיסה, מאחר וחברת התעופה מחויבת לספק על חשבונה שירותים אלה. לכן מומלץ מאוד לשמור קבלות עבור כל הוצאות אלה, כדי לדרוש החזר.


· חשוב לדעת – שתקופת ההתיישנות בתחום זה הנה של מספר שנים (על פי החוק הישראלי לדוגמה של 4 שנים). כך שגם אם הייתה לכם טיסה שבוטלה לפני 3 שנים למשל, עדין תהיו זכאים במרבית המקרים לקבלת הפיצוי הכספי.


· מתי לא זכאים לקבל פיצוי? ישנם מספר מקרים בהם לא יהיו הנוסעים זכאים לקבל פיצוי. לדוגמה - אם ההודעה על ביטול הטיסה נמסרה 14 יום לפני הטיסה, תהיה חברת התעופה פטורה מתשלום. כמו כן, גם במקרה ובו וחב' התעופה מוכיחה שהעיכוב או ביטול הטיסה נגרם בשל נסיבות מיוחדות שלא היו בשליטתה (כגון מזג אוויר סוער או מצב חירום ויו"ב), תהיה היא פטורה מתשלום פיצוי.


פיצוי עבור ביטול טיסה או עיכוב של מעל 8 שעות (לפי החוק הישראלי)


מרחק טיסה: עד 2,000 ק"מ

יעדים לדוגמא: אנטליה, רודוס, כריתים, סנטוריני

גובה הפיצוי: 1,300 ש"ח

מרחק טיסה: עד 4,500 ק"מ

יעדים לדוגמא: ברלין, פריז, ברלין, בודפשט, לונדון

גובה הפיצוי: 2,080 ש"ח

מרחק טיסה: מעל 4,500 ק"מ

יעדים לדוגמא: בנגקוק, ניו יורק, סידני, סאו פאולו, טוקיו

גובה הפיצוי: 3,120 ש"ח


נכתב בשיתוף עם עו"ד אהוד פאי, עוסק בדיני תעופה